ΕΕ 2018/334

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΝΙΚΩΝΤΑΣ 2-0 ΤΟ ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΙΝ
24.03.19

Γράφει ο ʼρης Καλογεράκης, συνεργάτης της εκπομπής Materiale Sportivo

Η Εθνική νίκησε εύκολα με 2-0 το Λίχτενσταιν για τον πρώτο αγώνα του ομίλου των προκριματικών του Euro 2020. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε σε όλη την αναμετρηση είχε 31 συνολικά σούτ στην εστία του Μπίχελ, ενώ στην κατοχή μπάλας είχε τον απόλυτο έλεγχο με 70%.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε στραβά για την Ελλάδα, με τον αρχηγό της Κώστας Μήτρογλου να τραυματίζεται στο 20ό της αναμέτρησης . Ο Τάσος Δώνης  ήταν ο παίκτης ο οποίος πήρε την θέση του Έλληνα επιθετικού.

Το πρώτο γκόλ ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, με τον Δημήτρη Κουρμπέλη να βγάζει μια σέντρα ακριβείας πρός στο Κώστα Φορτούνη, και άσσος του Ολυμπιακού να τελιώνει ιδανικά με δεξί σουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του ʼγγελου Αναστασιάδη χαλάρωσαν με αποτέλεσμα να δημιουργούν περοσσότερες ευκαιρίες για γκόλ και να είναι η απόλυτη κυρίαρχη του παιχνιδιού.

Το δεύτερο γκόλ ήρθε 10 λεπτά πρίν το φινάλε, με τον Γιώργο Μασούρα να μοιράζει μια έξοχη ασίστ στον Τάσο Δώνη, και ο επιθετικός της Στουγκάρδης να διπλασιάζει τα τέρματα για την επίσημη Γαλανόλευκη.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: 1ή αγωνιστική για τα προκριματικά του Euro 2020.

ΓΗΠΕΔΟ: Ράινπαρκ Στάντιουμ

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αλεξάντρ Μπουκό, Λοράν Κονό (βοηθός), Τζίμι Κρέμερς (βοηθός), Τζόναθαν Λαρντό (τέταρτος)

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Παπασταθόπουλος (Ελλάδα)

ΤΡΑΥΜΑΤΙΕΣ: Ο Κώστας Μήτρογλου δεν θα αγωνιστεί στο μάτς της τρίτης απέναντι στην Βοσνία.

ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ (Κόλβιντσον): Μπίχελ, Βόλφινγκερ, Κάουφμαν, Ρέχσταϊνερ, Γκέπελ, Χάσλερ (86' Φρικ), Μάρτιν Μπίχελ, Βίζερ, Πολβερίνο, Σαλάνοβιτς, Γκίμπσερ

ΕΛΛΑΔΑ (Αναστασιάδης): Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Σιόβας, Κουρμπέλης, Κούτρης, Ζέκα, Σάμαρης, Φορτούνης, Μασούρας, Μπακασέτας, Μήτρογλου