ΕΕ 2018/334

ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΦΕΤΙΝΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ
22.02.19

Γράφει ο ʼρης Καλογεράκης, συνεργάτης της εκπομπής Materiale Sportivo

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 1-0 από την Δυναμό Κιέβου στη ρεβάνς της φάσης των ''32'' του Europa League, αποχαιρετώντας έτσι την διοργάνωση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα,  η Δυναμό Κιεβού αμυνόταν πολύ καλά με αποτέλεσμα να οι αμυντικοί της μην αφήνουν ελεύθερους  χώρους στους επιθετικούς των ''Πειραιωτών''.

Στην πορεία ο Ολυμπιακός έφερε το μάτς στα μέτρα του, όμως αυτό δεν διήρκησε για πολύ ώρα  καθώς ο Σόλ στο 32ό λεπτό της αναμέτρησης έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους ύστερα σέντρα του Μικολένκο από τα αριστερά στο πρώτο δοκάρι.

Ένα λεπτό πρίν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ζοσέ Σά έκανε σωτήρια επέμβαση   για τους ''ερυθρόλευκους'' διώχνοντας το σούτ που έκανε ο σκόρερ της Ουκρανική ομάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν με τον Γιώργο Μασούρα στο 51ο λεπτό να χάνει μια τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει και να κάνει το 1-1 για την ομάδα του. Εννέα λεπτά αργότερα ο Κωστας Φορτούνης έκανε ένα καλό σούτ εξώ από την μεγάλη περιοχή με τον Μπόικο να μπλοκάρει την μπάλα και να κρατάει το μηδέν.

Έχοντας βρεί ρυθμό ο Ολυμπιακός, ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε δύο αλλαγές βάζοντας τον Νάτχο και τον Γκερέρο αλλάζοντας το σύστημα σε 4-4-2.

Η καλύτερη ευκαιρία χάθηκε στο 74ό λεπτό του αγώνα με τον Γιώργο Μασούρα να δίνει μια έξυπνη μπαλιά στο Χάσαν, με τον Αιγύπτιο όμως να μην μπορεί να πετύχει το γκόλ.

Στο τέλος 3 λεπτά πρίν το φινάλε ο Γκερέρο έχασε αντίστοιχη ευκαιρία, αλλά οι Ουκράνοι ήταν αυτοί που πήραν την πρόκριση για τους 16 του Europa League.

Ο MVPΟ τερματοφύλακας της Δυναμό Κιέβου Μπόικο, ο οποίος έκανε δύο σημαντικές επεμβάσεις στο 74' με το του σούτ Χασάν, και στο 87 με την τέτα τέτ ευκαιρία του Γκερέρο, και δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να διεκδικήσει την πρόκριση.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:  Ο Ζίλ Ντίας ο οποίος δεν ήταν αποδοτικός και αρκετές φορές έκανε εγωιστικές κινήσεις. Η εμφάνισή του δεν είχε καμιά σχέση με τον πρώτο αγώνα στο Γεώργιος Καραϊσκάκης.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ:Οι καιρικές συνθήκες κατά την διάρκεια του αγώνα δεν ήταν και οι κατάλληλες.  Οι θερμοκρασία έφτανε από τους -3 έως -6 βαθμούς με όλους σχεδόν τους παικτές του Ολυμπιακού να φορούν ισοθερμικές μπλούζες μέσα από την φανέλα. Κάποιοι ήταν γενναιόδωροι με τον Ντάνιελ Ποντένσε και τον Κώσταντίνο Τσιμικά να φορούν κοντομάνικη μπλούζα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 48.902 θεατές παρακολούθησαν το μάτς, ενώ από την πλευρά των ''ερυθρόλευκων'' 500 φίλοι βρέθηκαν στο Ολιμπίνσκι, για να παρακολουθήσουν την αγαπημένοι τους ομάδα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:  Ιβάν Κρούζλιακ,Τομάς Σομολάνι, Μπράνισλαβ Χάνκο,Γιαν Ποζόρ (4ος).

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Ελαμπντελαουί (Ολυμπιακός), Χριστοδουλόπουλος (Ολυμπιακός), Βούκοβιτς (Ολυμπιακός), Καμαρά (Ολυμπιακός)

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: Κατοχή μπάλας 46%-54%, Συνολικές ευκαιρίες 11-9, Σούτ εντός εστίας 6-5, Σούτ εκτός εστίας 2-3, Κόρνερ, Κίτρινες 3-4

ΔΥΝΑΜΟΥ ΚΙΕΒΟΥ (Αλιακσάντρ Χάτσκεβιτς):Μπόικο, Βέρμπιτς, Σεπέλιεβ, Σολ, Σαπαρένκο, Τσιχάνκοβ, Μικολένκο, Μπούρντα, Μπουγιάλσκι, Σαμπάνοβ, Κετζιόρα

ΑΛΛΑΓΕΣ: Γκάρμας 76' (Σαπαρένγκο),  92' Αλιμπέκοβ (Βέρμπιτς), 92' Ρουσίν (Σόλ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς):Σα, Τοροσίδης, Μεριά, Σισέ, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Ποντένσε, Ζιλ Ντίας, Φορτούνης, Χάσαν

ΑΛΛΑΓΕΣ:  Μασούρας 46' (Ντίας),  Νάτχο 65' (Μπουχαλάκης)  Γκερέρο 65' (Φορτούνης)