ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΟΡΡΗΤΟΥ
ΕΕ 2018/334

ΝΙΚΗΤΡΙΑ ΤΟΥ ΦΕΤΙΝΟΥ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ Η ΤΣΕΛΣΙ
30.05.19

Η Τσέλσι ήταν η μεγάλη νικήτρια του τελικού του Ουεφα Γιουρόπα Λίγκ νικώντας την ʼρσεναλ με 4-1 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μπακού. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Εντέν Αζάρ ο οποίος πέτυχε 2 γκόλ και μοίρασε 2 ασίστ.

Γράφει ο ʼρης Καλογεράκης, συνεργάτης της εκπομπής Materiale Sportivo

ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΗ Η ΑΡΣΕΝΑΛ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 30 ΛΕΠΤΑ

Η ʼρσεναλ με ένα διαφορετικό σύστημα και πιο συγκεκριμένα με (3-4-1-2) αντί του (4-2-3-1) που είναι ο βασικό της σχηματισμό κατάφαρε να δημιουργήσει 2 καλές ευκαιρίες μέσα σε 30 λεπτά. Αρχικά οι "Κανονιέριδες έκαναν την πρώτη τους ευκαιρία στο 9όλ λεπτό όταν ο Ομπάμεγιανγκ τροφοδότησε τον Μέιτλαντ-Νάιλς και ο ʼγγλος με διαγώνιο σούτ να στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία της εστίας του Κέπα. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι δεν σταμάτησε να απειλεί και λίγα λεπτά αργότερα με ένα πολύ δυνατό σούτ του Τσάκα έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΤΣΕΛΣΙ

Η Τσέλσι παρόλο που πιεζόνταν από την ʼρσεναλ, κατάφερε να κάνει την μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ολιβιέ Ζιρού να απειλεί τον Τσέχ με διαγώνιο σούτ    ύστερα από μια έξοχη του Εντέν Αζάρ. Από εκείνη την φάση και μετά ο αγώνας παρέμεινε στο 0-0. Ωστόσο αξίζει να σημειωθεί ότι η Τσέλσι δεν είχε ούτε ένα Βρετανό στην εντεκάδα της κάτι το οποίο έχει να γίνει σε Ευρωπαϊκό τελικό από το 2010 και πιο συγκεκριμένα στο τελικό του Ουέφα Τσάμπιονς στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου μεταξύ της Ίντερ και της Μπάγερν, με την ομάδα του Ζοζε Μουρίνιο να μην έχει ούτε ένα ιταλό στην εντεκάδα του.

ΜΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΓΚΟΛ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Τσέλσι μπαίνοντας πιο διαβασμένη στο παιχνίδι κατάφερε να ανοίξει το σκόρ στο 49ό της αναμέτρησης με σκόρερ τον Ολιβιέ Ζιρού, με το Γάλλο να πιάνει στον ύπνο τον Κολάσινατς και με κεφαλιά να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

2 ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΕΝΑΛΤΙ

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι κατάφερε μέσα 15 λεπτά να πετύχει 2 γκόλ. Στο 60ό λεπτό του αγώνα ο Αζάρ έβγαλε υπέροχη ασίστ τον Πέδρο και εκείνος με διαγώνιο σούτ έγραψε το 2-0 για τους 'Μπλέ. Τέσσερα λεπτά αργότερα η τυπικά γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Εντέν Αζάρ ήταν εύστοχος στην εκτέλεση του και τριπλασίασε τα τέρματα για τους Λονδρέζους.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΙΓΟΥΟΜΠΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΕΡΜΑ ΤΟΥ ΑΖΑΡ

Ο Ουνάι Έμερι βλέποντας την ομάδα του να χάνει με 3-0, έβαλε στον αγωνιστικό χώρο τον Ιγουόμπι αντί του Τορέιρα. Η αλλαγή αυτή τον δικαίωσε καθώς λίγα λεπτά αργότερα ο Νιγηριανός μείωσε σε 3-1 για τους "Κανονιέριδες". Η Τσέλσι ήταν ασταμάτητη και ο Βέλγος σούπερ στάρ της πέτυχε και δεύτερο προσωπικό γκόλ όταν από μια εξαιρετική ασίστ του σκόρερ του πρώτο τέρματος πήρε την μπάλα και με υπέροχο πλασέ νίκησε την εστία του Τσέχ.

O MVP: Ο Εντέν Αζάρ ο οποίος πέτυχε δύο γκόλ, έβγαλε δύο και στο δεύτερο  ημίχρονο ήταν καλύτερος παίκτης της Τσέλσι.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Καντέ δεν ήταν τόσο αποδοτικός καθώς δεν ήταν σίγουρο άν θα έπαιζε στο παιχνίδι εξαιτίας κάποιον ενοχλήσεων.Για το λόγο αυτό ο Γάλλος δεν ήταν τόσο καλός.

Ο ΠΑΙΚΤΗΣ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ολιβιέ Ζιρού καθώς ήξερε τις αδυναμίες των αντιπάλων του λόγο της εμπείριας που είχε από τα χρόνια με την ομάδα της ʼρσεναλ.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Την καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, και διαφορά ποιότητας που είχε η Τσέλσι όταν έκανε τις αλλαγές ο Μαουρίτσιο Σάρι.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το πρώτο ημίχρονο στο οποίο οι "Μπλέ'' δημιούργησαν μόνο μια ευκαιρία.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Ολιβιέ Ζιρού έγινε ο πρώτος παίκτης που πετυχαίνει 11 γκολ σε μεγάλη ευρωπαϊκή διοργάνωση για αγγλικό σύλλογο από τη σεζόν 2004-05, όταν το είχε πετύχει ο ʼλαν Σίρερ με την Νιούκαστλ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΓΗΠΕΔΟ: Ολυμπιακό Στάδιο Μπακού.

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Τελικός Ουεφα Γιουροπα Λιγκ

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τζανλούκα Ρόκι, Φιλίππο Μέλι (βοηθός), Λορέντσο Μανγκανέλι (βοηθός)

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Απο την πλευρά της ʼρσεναλ ο Χένρικ Μχιταριάν δεν ταξίδεψε για πολιτικούς λόγους. Παρόλα αυτά η κυβέρνηση του Αζερμπαϊτζαν δεν είχε πρόβλημα άμα αγωνιζόταν στον τελικό. Όσον αφορά τους 'Μπλέ' η Τσέλσι είχε μια πολύ σημαντική απουσία στην αμυντική γραμμή με τον Ρούντιγκερ να μην παίζει λόγω τραυματισμού, ενώ απουσίαζαν οι Ρούμπεν Λόφτους-Τσικ και Κάλουμ Χάντσον-Οντόι

ΤΣΕΛΣΙ (ΣΑΡΙ): Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Νταβίντ Λουίζ, Έμερσον Παλμιέρι, Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Πέδρο, Ζιρού, Αζάρ.

ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΙ: Καμπαγιέρο, Κάμινγκ, Κέιχιλ, Τζαπακόστα, ʼμπαντου, Μάρκος Αλόνσο, Μακίχραν, Γκάλαχερ, Μπάρκλεϊ, Ουίλιαν, Ιγκουαΐν.

ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΣΕΛΣΙ: 71', Γουίλιαν (Πέδρο), 76' Μπάρκλεϊ (Κόβατσιτς), Ζάπακοστα 88' (Αζάρ)

ΑΡΣΕΝΑΛ (ΕΜΕΡΙ): Τσεχ, Παπασταθόπουλος, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Μέιτλαντ-Νάιλς, Τορέιρα, Τζάκα, Κολάσινατς, Εζίλ, Λακαζέτ, Ομπαμεγιάνγκ.

ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΙ: Λένο, Λιχτστάινερ, Μουστάφι, Τζένκινσον, Ελνενί, Γεντουζί, Γουίλοκ, Σάκα, Ίλιεφ, Ιγουόμπι, Ενκετιά, Γουέλμπεκ.

ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΡΣΕΝΑΛ: Γκεντουζί 66' (Μόνρεαλ), Ιγουόμπι 66' (Τορέιρα), 78' Γουίλοκ (Εζίλ)

ΓΚΟΛ: 49' Ζιρού (Τσέλσι), Πέδρο 61' (Τσέλσι), Αζάρ 65',72' (Τσέλσι), Ιγουόμπι 69' (ʼρσεναλ),

ΚΑΡΤΕΣ: Πέδρο 56' (Τσέλσι), Κρίστενσεν 68' (Τσέλσι)