03.05.19

Γράφει ο ʼρης Καλογεράκης, συνεργάτης της εκπομπής Materiale Sportivo

EUROPA LEAGUE

ΑΡΣΕΝΑΛ ΒΑΛΕΝΘΙΑ 3-1

Η ʼρσεναλ παρόλο που έχανε με 1-0 από το 11ό λεπτό της αναμέτρησης με γκολ του Μουκτάρ Ντιακαμπί από την Βαλένθια κατάφερε να ανατρέψει και να επικρατήσει με 3-1 των <<Νυχτεριδών>> στο Arsenal Stadium για τα ημιτελικά του Ουεφα Γιουροπα Λιγκ.

Η Ισοφάριση από τους <<Κανονιέριδες>> ήρθε στο 18ό λεπτό του αγώνα όταν ο Πιέρ-Εμερίκ Ομπάμεγιανγκ πάσαρε στον ʼλεξαντρ Λακαζέτ, με τον Γάλλο επιθετικό να κάνει το 1-1 για τους Λονδρέζους.

Η Βαλένθια δεν άντεξε, και εφτά λεπτά ο σκόρερ του πρώτου τέρματος για τους γηπεδούχους διαμόρφωσε το 2-1 για την ομάδα του.  Η ʼρσεναλ έχοντας αδυναμία κυρίως στις στατικές φάσεις ήταν ανώτερη και στο δεύτερο ημίχρονο, εναντιθέσει με την  Βαλένθια η οποία εξακολουθούσε να έχει προβλήματα κυρίως  στο αμυντικό της κομμάτι.

Η ομάδα του Έμερι πέτυχε και τρίτο στο 90, όταν ο Κολάσινατς με εξαιρετική ασίστ έδωσε την μπάλα στον Πιέρ-Εμερίκ Ομπάμεγιανγκ ο οποίος τριπλασίασε τα τέρματα και ταυτόχρονα έδωσε περισσότερες ελπίδες πρόκρισης για τους ʼγγλους.

ʼρσεναλ: Τσεχ, Μουστάφι, Παπασταθόπουλος, Κοσιελνί, Κολάσινατς, Τσάκα, Γκεντουζί, Μάιτλαντ- Νάιλς, Εζίλ, Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ

Βαλένθια: Νέτο, Πιτσίνι, Γκαράι, Γκάμπριελ, Ντιακαμπί, Γκαγιά, Παρέχο, Σολέρ, Ρονκάλια, Γκέδες, Ροντρίγκο

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΤΣΕΛΣΙ 1-1

Χωρίς νικητή έληξε ο αγώνας της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης με την Τσέλσι, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με σκορ 1-1 και να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για την ρεβάνς των ημιτελικών του Ουεφα Γιουροπα Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι παρόλο που είχαν λιγότερη κατοχή μπάλας με 36% έναντι των <<μπλέ>> η οποίοι είχαν 64% κατάφεραν να ανοίξουν πρώτη το σκορ στο 23ό της αναμέτρησης με γκολ του Λούκα Γίοβιτς ύστερα από κεφαλιά.

Η Τσέλσι εκτός από το πλεονέκτημα της κατοχής μπάλας υπερτερούσε και στον αριθμό των συνολικών πασών, με την ομάδα του Μαουρίτσο Σάρι να έχει 516 συνολικές πάσες έναντι των γηπεδούχων οι οποίοι σημείωσαν μόνο 199.

Έχοντας 16 συνολικές ευκαιρίες σε όλο τον αγώνα, η Τσέλσι κατάφερε με γκολ του Πέδρο να ισοφαρίσει σε 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μαουρίσο Σάρι έχασε τρομερή ευκαιρία να κάνει το 2-1, όταν ο Ντάβιντ Λούιζ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι ύστερα από εκτέλεση φάουλ που έκανε.

Αϊντραχτ Φρ. (Αντι Χούτερ): Τραπ, Αμπρααμ, Χίντερεγκερ, Φαλέτ, Ντα Κόστα, Χασέμπε, Φερνάντες, Ρόντε, Γκατσίνοβιτς, Κόστιτς, Γιόβιτς

Τσέλσι (Μαουρίτσο Σάρι): Κέπα, Νταβίντ Λουίζ, Κρίστενσεν, Αθπιλικουέτα, Εμερσον, Καντέ, Ζορζίνιο, Λόφτους-Τσικ, Γουίλιαμ, Πέδρο, Ζιρού.

ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

ΠΕΜΠΤΗ 9 ΜΑΪΟΥ
Τσέλσι-ʼϊντραχτ Φρανκφούρτης (22:00)
Βαλένθια-ʼρσεναλ (22:00)

CHAMPIONS LEAGUE

ΤΟΤΕΝΑΜ ΑΓΙΑΞ 0-1

Ο ʼγιαξ επικράτησε με 1-0 της Τότεναμ στο Tottenham Hotspur Stadium για το πρώτο αγώνα της φάσης των <<4>> του Ουεφα Τσαμπιονς Λίγκ. Η ομάδα του  Έρικ τεν Χαχ  παρόλο που έκανε λιγότερες ευκαιρίες από τους γηπεδούχους (12-10 τελικές) κατάφερε να πάρει την νίκη χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Ντόνι Βάν Ντε Μπέικ στο 15ό λεπτό της αναμέτρησης, όταν βρέθηκε ολομόναχος στην μεγάλη περιοχή και με πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Δεκαπέντε λεπτά αργότερα ο παίκτης της Τότεναμ Γιάν Βερτόνχεν τραυματίστηκε στο πρόσωπο με αποτέλεσμα ο Μαουρίσιο Ποκετίνο να τον κάνει αλλαγή και να βάζει στην θέση του τον Μούσα Σισοκό.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα <<Σπιρούνια>> απείλησαν στο 50 με τον Ντέ ʼλι ο οποίος επιχείρησε με μακρινό σουτ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ʼγιαξ στο 78ό λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του και να κάνει ακόμα πιο εύκολη την υπόθεση πρόκρισης, όταν Νέρες με σούτ  από την αριστερή πλευρά της μεγάλης περιοχής να στέλνει την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Ουγκό Λιορίς.

Μετά την λήξη του αγώνα έγιναν επεισόδια έξω από το γήπεδο, με την αστυνομία να συλλαμβάνει 4 οπαδούς.

ΤΟΤΕΝΑΜ (ΜΑΟΥΡΙΣΙΟ ΠΟΚΕΤΙΝΟ): Λορίς, Τρίπιερ , Αλντερβάιρελντ, Ντάβινσον Σάντσες, Βερτόνχεν, Ρόουζ, Ντέλε ʼλι, Έρικσεν, Γιορέντε, Λούκας Μόουρα.

ΑΓΙΑΞ (ΕΡΙΚ ΤΕΝ ΧΑΧ): Ονάνα, Φέλτμαν, Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ταγλιαφίκο, Σένε , Ντε Γιόνγκ, Ζιγές, Φαν ντε Μπέεκ, Νέρες, Τάντιτς

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ  3-0

Η Μπάρτσελονα έχοντας σε τρομερή μέρα τον σουπερσταρ της Λιονέλ Μέσι νίκησε με 3-0 την Λίβερπουλ στο κατάμεστο Καμπ Νοου για τον πρώτο αγώνα των ημιτελικών του Ουεφα Τσαμπιονς Λιγκ.

Οι <<Μπλαουγκράνα>> άνοιξαν στο 26ο της αναμέτρησης χάρη στην αναέρια προβολή-σουτ  του Λούις Σούαρες. Η ομάδα του Γίουργκεν Κλόπ παρόλο που ήταν αρκετά διαβασμένη ως προς το τακτικό κομμάτι,δέχτηκε και δεύτερο γκολ στο 75, με τον Λούις Σούαρες αρχικά να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια ο Λιονέλ Μέσι να πλασάρει ολομόναχος στην εστία του ʼλισον.

Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Αργεντίνος σουπερσταρ ο οποίος με μια τρομερή εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στην αριστερή πλευρά των διχτυών του τερματοφύλακα της Λίβερπουλ. Με το συγκεκριμένο τέρμα, ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε 600 γκόλ συνολικα  με την φανέλα της Μπαρτσελόνα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ(ΕΡΝΕΣΤΟ ΒΑΛΒΕΡΔΕ): Τερ Στέγκεν, Λενγκλέ, ʼλμπα, Ρομπέρτο, Βιδάλ, Πικέ, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Κουτίνιο, Σουάρες, Μέσι.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (ΓΙΟΥΡΓΚΕΝ ΚΛΟΠ): ʼλισον, Γκόμεζ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ, Κεϊτά, Μανέ, Σαλάχ.