ΝΙΚΗΤΕΣ ΑΕΚ ΚΑΙ ΠΑΟΚ ΣΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΩΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ
04.04.19

Γράφει ο ʼρης Καλογεράκης, συνεργάτης της εκπομπής Materiale Sportivo

ΠΑΟΚ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-0

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης για τον πρώτο αγώνα των ημιτελικών του κυπέλλου Ελλάδος στο γήπεδο της Τούμπας.

Ο "Δικέφαλος του Βορρά''  τα άπο τα πρώτα λεπτά του αγώνα πίέζε ψηλά τον Αστέρα Τρίπολης με αποτέλεσμα η άμυνα των "Αρκάδων" να αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα. Χαρακτηριστικό σημείο ήταν ότι ο Ορτέγκα και ο Κυριακόπουλος κυνηγούσαν συνεχώς τους Μάτος και Βιεϊρινια.

Το γκόλ ήρθε στο 17ό της αναμέτρησης με σκόρερ τον Λέο Μάτος, όταν ο Ιγκασον γέμισε, και ο Ζαμπά με κεφαλιά να τον βρίσκει αμαρκάριστο και με διαγώνιο σούτ να νικάει την εστία του Αθανασιάδη. Παρόλα αυτά ένα λεπτό βλέπωντας το τηλεοπτικό replay ήταν άκυρο καθώς την στιγμή πήρε την κεφαλιά ο Ζαμπά ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο Αστεράς στην πορεία πειραματίστηκε αρκετά μετατρέποντας το πλάνο του ο Γίωργος Παράσχος σε 4-3-3 με τον Βαλιέντε να ανεβαίνει στα χάφ όπου ήταν ο Ιγκλέσιας και Μουνάφο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνο το μάτς ήταν σταθέρο, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν τεράστια ευκαιρία με τον Ιγκλέσιας ένα λέπτο πρίν το τέλος της κανονικής διάρκειας.  Ο ΠΑΟΚ τιμώρησε λίγα αργότερα την ομάδα του Αστέρα Τρίπολης σημείωνοντας το δεύτερο του γκόλ στο 6ό λεπτό των καθυστερήσεων με σκόρερ ξανά τον Λέο Μάτος.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΓΗΠΕΔΟ: Τούμπα

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Κύπελλο Ελλάδος, πρώτος  αγώνας ημιτελικής φάσης

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Στέφανος Κουμπαράκης, : Χρήστος Τζιώτζιος, Δαμιανός Ευθυμιάδης, Αριστομένης Κουτσιαύτης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90+4' Ιγκλέσιας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:  Ίνγκασον, Ελ Καντουρι, Αθανασιάδης, 45+1' Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας, Καλτσάς

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ:  Κατοχή μπάλας 58-42, συνολικά σούτ 12-1, συνολικά σούτ εντός εστίας 7-1, Κόρνερ 12-3

ΠΑΟΚ(ΛΟΥΤΣΕΣΚΟΥ): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Κάνιας (, Μίσιτς, Βιεϊρίνια, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά, ʼκπομ.

ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ(ΠΑΡΑΣΧΟΣ): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Βαλιέντε, Πασαλίδη, Τριανταφυλλόπουλο, Ορτέγκα, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Κυριακόπουλος, Τσιλιανίδης, Αραβίδη

Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ: Η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί στις 24 Απριλίου και ώρα 19:00 με γήπεδούχο τον Αστέρα Τρίπολης.

ΑΕΚ-ΛΑΜΙΑ 2-0

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 της Λαμίας στο ΟΑΚΑ για τον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδος. Η Ένωση ήταν αρκετά επιθετικοί στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, ενώ η Λαμία προσπάθουσε με κάποιο λάθος να βγεί στην αντεπίθεση.

Στο 37ό λεπτό του παιχνιδίου οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια με τον Πέτρο Μάνταλο ο οποίος με μια λόμπα ήθελε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Το πρώτο γκόλ για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ ήρθε στο 63ό λεπτό της αναμέτρησης με σκόρερ τον Εζεκίελ Πόνσε ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά.

Οι "Κιτρινόμαυροι" διπλασίασαν τα τέρματα του τους στον 1ό λεπτό του  δευτέτερου ημιχρόνο με τον Κρστίτσιτς να σκόρει με προβολή ύστερα από ασίστ τιυ Βίκτωρ Κλωναρίδη.