ΕΕ 2018/334

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ Η ΤΣΣΚΑ ΓΙΑ 8Η ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ
20.05.19

Γράφει ο ʼρης Καλογεράκης, συνεργάτης της εκπομπής Materiale Sportivo

Η ΤΣΣΚΑ νίκησε με 91-83 την Εφές στην Φερνάντο Μπουέσα Αρένα και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για 8ή φορά στην ιστορία της.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με την έναρξη του πρώτου δεκαλέπτου η ΤΣΣΚΑ ήταν επιβλητική καθώς σημείωσε 24 πόντους μέσα σε 8,5 αγωνιστικά λεπτά. Η Εφές μπορεί να κυκλοφορούσε σωστά την μπάλα κατά την διάρκεια που εκδήλωνε κάποια επίθεση, όμως οι Ρώσοι ήταν άψογα διαβασμένοι σε κάθε κίνησή τους. Ο Χίγκινς ξεχώρισε από την πλευρά της ΤΣΣΚΑ  καθώς σημείωσε 11 πόντους με 3/3 τρίποντα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ρώσοι συνέχισαν την επιθετική κυριαρχία, με αποτέλεσμα η Εφές να σκοράρει μόνο 8 πόντους μέσα σε 6 λεπτά. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε να έχει ποσοστό ακόμα και με 80% από την γραμμή του τριπόντου, ενώ η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +13 για τις 'Αρκούδες'.

Παρόλα αυτά η Εφές έβγαλε αντίδραση και με 8 επιθετικά ριμπάουντ κατάφερε και με πέντε πόντους σερι απο το Σίμον μείωσε στους 5 πόντους δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η ΤΣΣΚΑ πήγε με προβάδισμα δύο πόντων στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 44-42.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης η ομάδα του Εργκίν Αταμάν προσπάθησε να επιβάλει τον δικό της  ρυθμό στον αγώνα, όμως οι τυπικά φιλοξενούμενοι με τέσσερα 'ψυχρά' τρίποντα των Ντεκολό,  Κλάιμπερν,  και Χίγκινς εκτόξευσαν την διαφορά στους 11 πόντους. Η ΤΣΣΚΑ εκμεταλλεύτηκε την συμπλήρωση των τεσσάρων φάουλ του Ντάνστον με αποτέλεσμα να κάνει ότι θέλει μέσα στην ρακέτα. Η Εφές δεν το έβαλε κάτω και με ένα τρίποντο Buzzer Beater του Λάρκιν έμεινε ζωντανή στον αγώνα με το σκόρ να πηγαίνει στο 68-62 και με τον Αμερικάνο να σημειώνει 22 πόντους.

Στην τελυταία περίοδο η ΤΣΣΚΑ διατηρούσε μια απόσταση ασφαλείας, όμως με τον ερχομό του Ντάνστον στον αγωνιστικό χώρο ξαναέβαλε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι. Οι Ρώσοι διέυριναν την διαφορά στους 9 πόντους όταν ο Ντεκολό με σούτ τριών διαμόρφωσε το 80-71. Η Εφές αρνιόταν να παραδωθεί, αλλά η ΤΣΣΚΑ καταφέρε στο τέλος με κάποια σημαντικά καλάθια να κλειδώσει την νίκη και να στεφτεί για 8ή φορά στην ιστορία της πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Ο MVP ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ: Ο Χίγκινς ο οποίος πέτυχε 20 πόντους με 4 τρίποντα και με 5 ριμπάουντ

Ο MVP TOY FINAL 4: O Γουίλ Κλάιμπερν

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Λάρκιν έγινε ο πρώτος σκόρερ σε τελικούς φάιναλ φόρ σημειώνοντας 29 πόντους στον αγώνα.

Ο ΠΑΙΚΤΗΣ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ντεκολό σκόραρε στα πιο κρίσημα σημεία του αγώνα (51-47), (80-71)

ΚΕΡΔΙΣΕ ΓΙΑΤΙ: Είχε ποιότητα κυρίως στο επιθετικό της κομμάτι, είχε σε πολυ καλή μέρα του Χίγκινς και Κλάιμπερν

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Την πολύ καλή επιθετική λειτουργία, το τρομακτικό αριθμό από την γραμμή του τριπόντου με 14/22 (63,6%)

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τα επιθετικά ριμπάουντ